Za absurdní a skandální označilo vedení České televize ústy její mluvčí Alžběty Plívové postoj odborů k situaci, která vládne na Kavčích horách. S moderátory Martinem Veselovským a Danielou Drtinovou i editory Janem Ouředníkem, Janem Rozkošným a Ondřejem Kopou došlo k rozvázání pracovního kontaktu po standardní dohodě a navíc na jejich vlastní žádost. Odbory podle mluvčí rezignovaly na řešení pracovně-právních otázek a věnují se problematice toho, že někteří zaměstnanci z vlastní vůle opouštějí svou pozici. Důvody, které navíc uvedli, nesouhlasí s postojem odborářů.
K TÉMATU: Televizní odbory: Situace v ČT je neúnosná, za Dvořáka vzrostla spotřeba antidepresiv
Česká televize nicméně podle Plívové odchodu každého zaměstnance lituje, zvláště tehdy, pokud šlo o tak zkušené moderátory, jakými byli Veselovský s Drtinovou. V ČT 24 nyní pracují desítky erudovaných editorů i moderátorů, kteří za dobu svého působení v ČT prokázali, že mají potenciál dosáhnout vysokých profesních kvalit a i jim chce redakce zpravodajství dát příležitost dále se rozvíjet. Obměna televizních tváří i osobností podílejících se na vysílání patří k životu každé televize a do jisté míry je i zárukou toho, že neustrne ve vývoji,
konstatovala mluvčí České televize.
ČTĚTE TAKÉ: O svou tvář přijde i Interview Daniely Drtinové, moderátorka v březnu odejde
Odborářské prohlášení považuji za naprosto skandální obsahem i formulacemi. Situaci ve zpravodajství v něm interpretuje pět lidí, z nichž pouze jeden má s úsekem souvislost, ostatní působí jako technik z přenosu, zvukař, účetní a stavěč scénických dekorací. Je-li zákonnou rolí odborů lhaní, překrucování a vyjadřování se k věcem nepříslušným, pak toto prohlášení je praktickou ukázkou tohoto poslání. Vidím v něm jasnou snahu odborů o politizaci dění v České televizi,
konstatoval ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal a dodal: Nejsem si vůbec jist, jestli by ostatní členové odborové organizace, kterým na České televizi záleží, s posledním prohlášením odborů souhlasili.
Stanovisko České televize k personálním změnám na Kavčích horách:
ČT24 je jedním z nejúspěšnějších zpravodajských televizních kanálů v celoevropském kontextu. V tuto chvíli zaměstnává přes tři sta padesát lidí s průměrnou mzdou násobně převyšující průměr celorepublikový. Zpravodajský kanál opustili v poslední době tři editoři a dva moderátoři, a to na vlastní žádost a po standardní dohodě s vedením redakce. Česká televize považuje za absurdní situaci, kdy odbory rezignovaly na řešení pracovně-právních otázek a věnují se problematizaci toho, že někteří zaměstnanci z vlastní vůle opouštějí svoji pozici. Navíc, když důvody, které uvádějí, neodpovídají argumentaci prezentované odbory.
Česká televize lituje odchodu každého zkušeného zaměstnance, takové rozhodnutí však zcela respektuje. V ČT24 nyní pracují desítky erudovaných editorů i moderátorů, kteří za dobu svého působení v ČT prokázali, že mají potenciál dosáhnout vysokých profesních kvalit a i jim chce redakce zpravodajství dát příležitost dále se rozvíjet. Obměna televizních tváří i osobností podílejících se na vysílání patří k životu každé televize a do jisté míry je i zárukou toho, že neustrne ve vývoji.
„Odborářské prohlášení považuji za naprosto skandální obsahem i formulacemi. Situaci ve zpravodajství v něm interpretuje pět lidí, z nichž pouze jeden má s úsekem souvislost, ostatní působí jako technik z přenosu, zvukař, účetní a stavěč scénických dekorací. Je-li zákonnou rolí odborů lhaní, překrucování a vyjadřování se k věcem nepříslušným, pak toto prohlášení je praktickou ukázkou tohoto poslání. Vidím v něm jasnou snahu odborů o politizaci dění v České televizi,“ říká ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal a dodává: „Nejsem si vůbec jist, jestli by ostatní členové odborové organizace, kterým na České televizi záleží, s posledním prohlášením odborů souhlasili.“
„Předseda televizních odborů, pan Antonín Dekoj, bohužel pochopil špatně informaci, kterou ode mě vyslechl při soukromém rozhovoru v ordinaci. A bohužel ji i ve zcela nereálném kontextu použil do oficiálního prohlášení odborů. Počet preskripcí antidepresiv na mém pracovišti skutečně za posledních několik let o jednotky stoupl, není však možné dávat tento stav do přímé souvislosti se situací v České televizi. Nejen, že je vyšší míra užívání těchto medikamentů celosvětovým trendem, ale na pacienty působí i množství vlivů, které nemají s pracovními podmínkami zcela nic společného. Budu za manipulaci a zneužití mnou poskytnuté informace požadovat od pana Dekoje omluvu, neboť cítím, že mě jako profesionálního lékaře poškozuje,“ říká praktická lékařka České televize Martina Zajíčková.
Alžběta Plívová, mluvčí České televize